Oscar nomineringer 2018

The Oscars er en af de største og mest anerkendte award shows, der hvert år hylder filmindustrien. I år løber showet af stablen den 4. marts og fejre samtidig at showet har eksisteret i 90 år. Nomineringerne til hver kategori er netop blevet afsløret og vi vil derfor give jer et overblik. Følg med her!


Bedste mandlige hovedrolle
Gary Oldman – ’Darkest Hour’
Timothée Chalamet – ’Call Me By Your Name’
Daniel Day-Lewis – ’Phantom Thread’
Daniel Kaluuya – ’Get Out’
Denzel Washington – ’Roman J. Israel, Esq.’

Bedste kvindelige hovedrolle
Frances McDormand – ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’
Saoirse Ronan – ’Lady Bird’
Sally Hawkins – ’The Shape of Water’
Margot Robbie – ’I, Tonya’
Meryl Streep – ’The Post’

Bedste mandlige birolle
Willem Dafoe – ’The Florida Project’
Woody Harrelson – ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’
Christopher Plummer – ’All the Money in the World’
Richard Jenkins – ’The Shape of Water’
Sam Rockwell – ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’

Bedste kvindelige birolle
Mary J. Blige – ’Mudbound’
Allison Janney – ’I, Tonya’
Laurie Metcalf – ’Lady Bird’
Octavia Spencer – ’The Shape of Water’
Lesley Manville – ’Phantom Thread’

Bedste instruktør
Guillermo del Toro – ‘The Shape of Water’
Greta Gerwig – ’Lady Bird’
Christopher Nolan – ’Dunkirk’
Jordan Peele – ’Get Out’
Paul Thomas Anderson – ‘Phanthom Thread’

Bedste originale manuskript
‘The Big Sick’
‘Get Out’
‘Lady Bird’
‘The Shape of Water’
‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’

Bedste filmatisering (adapteret manuskript)
‘Call Me By Your Name’
‘The Disaster Artist’
‘Logan’
‘Molly’s Game’
‘Mudbound’

Bedste udenlandske film
‘A Fantastic Woman’ – Chile
‘On Body and Soul’ – Ungarn
‘The Insult’ – Libanon
‘Loveless’ – Rusland
‘The Square’ – Sverige

Bedste animationsfilm
‘The Boss Baby’
‘The Breadwinner’
‘Coco’
‘Ferdinand’
‘Loving Vincent’

Bedste dokumentarfilm
‘Abacus: Small Enough to Jail’
‘Faces Places’
‘Icarus’
‘Last Men in Aleppo’
‘Strong Island’

Bedste korte dokumentarfilm
‘Edith and Eddie’
‘Heaven is a Traffic Jam’
‘Heroin(e)’
‘Knifeskills’
‘Traffic Stop’

Bedste originale sang
’Remember Me’ fra ‘Coco’
’Stand Up for Something’ fra ‘Marshall’
’This Is Me’ fra ‘The Greatest Showman’
’Mighty River’ fra ‘Mudbound’
’Mystery of Love’ fra ‘Call Me By Your Name’

Bedste produktionsdesign
’The Shape of Water’
’Blade Runner 2049′
’Beauty and the Beast’
’Dunkirk’
’Darkest Hour’

Bedste fotografering 
’Blade Runner 2049’ – Roger Deakins
’The Shape of Water’ – Dan Laustsen
’Dunkirk’ – Hoyte van Hoytema
’Mudbound’ – Rachel Morrison
’Darkest Hour’ – Bruno Delbonnel

Bedste kostumedesign
’Phantom Thread’
’Beauty and the Beast’
’The Shape of Water’
‘Darkest Hour’
’Victoria and Abdul’

Bedste lydredigering
’Dunkirk’
’The Shape of Water’
’Blade Runner 2049’
’Baby Driver’
’Star Wars: The Last Jedi’

Bedste lydmix
’Dunkirk’
’The Shape of Water’
’Blade Runner 2049’
’Baby Driver’
’Star Wars: The Last Jedi’

Bedste animerede kortfilm
‘Dear Basketball’
‘Garden Party’
‘Lou’
‘Negative Space’
‘Revolting Rhymes’

Bedste kortfilm
‘DeKalb Elementary’
‘The Eleven O’Clock’
‘My Nephew Emmett’
‘The Silent Child’
‘Watu Wote: All of Us’

Bedste originale musik
‘Dunkirk’
‘Phantom Thread’
‘The Shape of Water’
‘Star Wars: The Last Jedi’
‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’

Bedste visuelle effekter 
‘Blade Runner 2049’
‘Guardians of The Galaxy vol. 2’
‘Kong: Skull Island’
‘Star Wars: The Last Jedi’
‘War for the Planet of the Apes’

Bedste filmredigering
‘Baby Driver’
‘Dunkirk’
‘I, Tonya’
‘The Shape of Water’
‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’

Bedste make-up og hårstyling
’Darkest Hour’
’Victoria and Abdul’
’Wonder’

Intet er sikkert før selve showet løber af stablen den 4. marts. Indtil da kan du se dette års vært, Jimmy Kimmel, tælle ned øverst i videoen.